Arayın: +90 850 241 06 83
Arayın: +90 850 241 06 83

Jeneratör

Türkiye’nin Lideri DAS POWER Jeneratör

Jeneratör, alternatör ve motorlardan meydana gelen parçaların birleşmesiyle mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistem halindeki dönerek çalışan makineye denir. Makine olarak jeneratör, sinyal potansiyeli üretir ve hayatımızda yaygınlık gösteren elektronik sistemler içerisinde örneklendirilebilir. Örnek olarak, kimyasal enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi veya ışık hücrelerini fotoelektrik sistemine dönüştüren elektrik sistemleri söylenebilir.

Dinamo ismi verilen elektromanyetik jeneratörler de bulunan bobin, manyetik alan içinde indüksiyon çizgilerini keserek hareketini sürdürmektedir. Elektrostatik enerji ise elektrostatik indüksiyon veya sürtünmeyle elde edilen zıt elektrik yüklerinin bölünerek harcanmasıdır.

Jeneratör seçimi için kriterler vardır. Bunlar;
1. Jeneratörün gerilimi, frekansı ve faz sayısı
2. Jeneratörün kullanılacağı coğrafi ve fiziksel koşullar
3. İzin verilen adım gerilim ve frekans düşümü
4. Yük karakteristiği
5. Kullanım şekillerine göre jeneratör kontrol şekilleri olarak sıralanabilir.

Aslında jeneratörler insan hayatını yakından etkileyen çok önemli icatlardan biridir. Özellikle hastanelerde elektrik akımının kesilmesi ihtimalinde, makineye bağlı hayatta kalan insanlar için bir hayat kurtaran görevindedir. Aynı şekilde, büyük ve kapsamlı kurumsal firmalarda ve fabrikalarda elektriğin bir saat kadar kesilmesi çok büyük kayıplara yol açabilir. Jeneratör böyle durumlarda da maddi anlamda kurtarıcıdır. Bunun gibi bankalarda, büyük bilgisayarlarla evrak yedeklemesi yapılan bilişim firmalarında elektriğin bir anlığına kesilmesi büyük maddi kayıplarla sonuçlanır. Bunlar ve daha çeşitli kayıpların önlenmesi jeneratörler ile sağlanmaktadır. Günümüzde birçok firmanın verimlilik ve başarı sırrının desteklerinden biri olan jeneratör, son zamanlarda oldukça tercih edilen ve kullanılması yaygınlaşmaya devam eden bir teknolojik üründür.

Dizel motor ile sinyal potansiyeli üreten makine sistemine dizel jeneratör denir. Böylece mekanik enerji elektrik enerjisine dizel motor kullanılarak dönüştürülmüş olur. Jeneratörün içerisinde dönüşmüş haliyle sinyal potansiyeli bulunmaktadır. Sinyal potansiyeli jeneratörün kapasitesi kadardır. Elektrik kesintisi kaynaklı aksaklıklarda, iş akışı aksaklıklarında bahsettiğimiz elektrik enerjisi kullanılabilir. Dizel jeneratör, motorin ile çalışmaktadır.

Related Posts

Leave a Reply